حیوانات خانگی

من این پست رو فقط به خاطر یکی از بچه ها که سنجاب داره میزارم امیدوارم که به دردش بخوره

نگهداری سنجاب برای دارندگان این حیوان خطراتی نیز به دنبال دارد که به آنها اشاره میکنم.

سنجابها به دلیل اینکه در قفسهای کوچک نگهداری می شوند بدنشان به ترشحات مدفوع و ادرارشان و علاوه بر آنها به برخی عوامل مخاطی نظیر کاندیدا ها (یک گونه قارچ که نوع آلبیکنز آن عامل برفک دهان است) آلوده میشوند. بر طبق مطالعات انجام شده در آمریکا ثابت شده که آلودگی ناشی از سنجاب بیشتر از سگها و گربه ها و پرندگان زینتی است.

مورد دیگری که سنجابها را درگیر میکند و برای انسان خطر ساز است شپش است که معمولا در نواحی کشاله ران و زیر بغل ها تجمع پیدا میکنند (با رعایت بهداشت و باز بینی به موقع قابل جلو گیری است).

سنجاب میتونه ناقل هاری باشه پس حتما باید واکسن هاری رو بهش تزریق کنید به صورت کلی اکثر بیماریهای مشترک بین انسان و سنجاب با واکسیناسیون به موقع و رعایت بهداشت قابل پیش گیری است.

حالا میخوام یک سری مطلب دگه در مورد سنجابا بگم اول از قفس و محل نگهداری سنجاب شروع میکنم.

محل نگه داری:

با توجه به نیاز سنجاب قفس باید مرتفع و دارای امکاناتی مشابه آنچه در طبیعت موجود است باشد تا حیوان در آن بتواند بالا و پایین رفته و همچنین در داخل قفس باید آشیانه هایی تعبیه شود . این لانه ها برای مخفی شدن سنجاب نیاز است . حصار دور قفس باید از جنس محکم و مقاوم تهییه شود تا سنجاب نتواند آن را بجود و همچنین چشمه های حصار کوچک باشد تا از سوراخ ها نگریزد. اگر این قفس در فضای آزاد قرار میگیرد باید آشیانه ها کاملا بسته باشند تا سرما گزندی به حیوان نرساند. کف قفس نباید از چیزهایی مشابه خاک اره پوشانده شود . از آنجاییکه سنجاب حیوان نقب زنی میباشد گرد و خاک ناشی از خاک اره موجب عطسه حیوان میشود. وجود درختچه های مصنوعی سبب میگردد تا حیوان از آن بالا برود و زندگی نزدیک به طبیعت خود داشته باشد. توجه داشته باشید در هر قفس فقط یک سنجاب نر با یک یا دو ماده قرار گیرد .

تغذیه:

سنجاب ها در حالت طبیعی میتوانند مواد مورد نیاز خود را پیدا کرده و نظم غذایی دارند ولی هنگامی که سنجاب در قفس است ضروری است که مواد غذایی بصورت کامل در اختیار حیوان قرار گیرد. تخم آفتابگردان - ذرت ـ گندم و جو سبزیجات مشابه کاهو و برگ گیاهان و انواع میوه ها باید به تناسب در اختیار حیوان قرار گیرد . گردو - فندق و بلوط از لذیذ ترین غذاهای سنجاب بشمار میاید. آب تازه باید همیشه در قفس باشد و شاخه های تازه برای جویدن و جلوگیری از رشد دندانها توصیه میگردد.

خواب زمستانی:

سنجابها در شرایط طبیعی در زمستانها به خواب میروند و احتمال این کار در قفس بسیار کم است ولی چنانچه قصد این کار را داشت از او جلوگیری نکنید و آزادش بگذارید. خواب زمستانی مدت مشخصی ندارد و یکسان نیست.

در کل دوستان سنجاب یک حیوان وحشی به حساب میاد ینی به این راحتیا اهلی نمیشه و اکثر بیماریا و قارچایی که ممکنه بگیره برای همینه که کردینش تو قفس البته نا گفته نماند که فقط تو ایران و چند کشور دیگه سنجاب را که یک حیوان وحشی است به عنوان حیوان خانگی نگه میدارن.

با تشکر امیدوارم که به درد خورده باشه

 

+نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۰ساعت2:38توسط سیاوش | |